Geneza Przedszkola
Państwo Halina i Kazimierz Wąsowscy w swojej wielkiej dobroci i łaskawości podarowali Zakonowi Pijarów grunt przy ulicy Siekierkowskiej 7 w Warszawie.
Zakon Pijarów mając na uwadze dobro i potrzeby mieszkańców Siekierek zgodnie z wolą darczyńców i swoim charyzmatem (nauczanie i wychowanie dzieci i młodzieży) postanowił przeznaczyć wyżej wymienioną działkę pod budowę Pijarskiego Przedszkola.
I tak zaczęła się nasza historia ...
Rektor
Rektor warszawskiego Kolegium Zakonu Pijarów, dyrektor Pijarskich Szkół w Warszawie, o. Bogdan Dufaj, z wielkim zapałem podjął prace przygotowawcze na terenie budowy Pijarskiego Przedszkola.
Na posesji wyburzono budynek mieszkalny po rodzinie Wąsowskich, a rośliny przesadzono do ogrodu wokół Kaplicy Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży przy ulicy Gwintowej 3.
Koordynacja inwestycji Przedszkole
Koordynatorką wszystkich działań i wielka orędowniczką budowy przedszkola była Pani Ewa Samojlik, która od wielu lat jest społecznie zaangażowana w działalność
Pijarskich Szkół w Warszawie.
Kamień węgielny
10 maja 2014 roku przy ulicy Siekierkowskiej 7 w Warszawie, został poświecony przez O. Józefa Matrasa, Prowincjała Zakonu Pijarów w Polsce teren, na którym stanie Pijarskie Przedszkole.
Generał Zakonu Pijarów, O. Pedro Aquado Cuesta, wmurował kamień węgielny pochodzący z rzymskiego domu założyciela Szkół Pobożnych, świętego Józefa Kalasancjusza.
Podczas uroczystości zasadził On również klon czerwony – jeden z dziesięciu planowanych w szpalerze na froncie Pijarskiego Przedszkola.
Projekt architektoniczny Przedszkola
Pracownia Architektoniczna Wojciecha Kornatowskiego rozpoczęła prace projektowe. Głównymi projektantem został Pan Adam Dziedzicki.
Projektantem wiodącym był Pan Jarosław Wyszyński.
Projekt wnętrz Przedszkola
W aranżacji wnętrz przedszkolnych pomagały nam:
Pani Anna Czajkowska
oraz
Pani Małgorzata Wojciuk
Umowa na budowę Przedszkola
W wyniku przetargu ogłoszonego przez Kolegium Zakonu Pijarów w Warszawie i wnikliwym przeanalizowaniu nadesłanych przez wykonawców ofert komisja przetargowa wyłoniła Generalnego wykonawcę Inwestycji. W dniu 04.10.2014 roku Rektor Zakonu Pijarów w Warszawie Ojciec Bogdan Dufaj oraz Proboszcz Parafii Ojciec Tadeusz Suślik zawarli umowę z Firmą Glif, którą reprezentował Pan Prezes Sławomir Ziółkowski.
Ojciec Tadeusz Suślik, Ojciec Bogdan Dufaj, Sławomir Ziółkowski
Ojciec Bogdan Dufaj, Ewa Samojlik, Sławomir Ziółkowski
Rozpoczącie budowy
W dniu 15.10.2014 roku Ojciec Bogdan Dufaj poświęcił teren budowy i nastąpiło pierwsze wbicie łopaty.
Fundamenty
Mury pną się do góry
Instalacje
Z początkiem marca 2015 roku ruszyły prace związane z instalacjami: elektryczną, sanitarną oraz wentylacyjną.
Okna
Dnia 16 marca 2015 roku, na budowie rozpoczęto montaż okien. Okna aluminiowe trzyszybowe.
Ogrzewanie
W dniu 25 marca 2015 roku, instalatorzy zakończyli prace związane z rozkładaniem systemu ogrzewania podłogowego, w kolejnych dniach nastąpi sprawdzenie szczelności instalacji i wylanie posadzek betonowych.
Posadzki i tynki
Elewacja
24 kwietna 2015 rozpoczęły się prace związane z malowaniem elewacji.
Od czterech tygodni trwało ocieplanie ścian budynku, montaż stalowych daszków i konstrukcji pod drewnianą żaluzję.
Wnętrza
Od kwietnia trwały prace związane z wykończeniem wnętrz tak aby wyglądały tak jak na wizualizacjach do projektów i naszych założeniach. Udało nam się to osiągnąć w połowie lipca 2015.
Plac zabaw
Z końcem lipca zostały zakończone prace związane z uporządkowaniem terenu wokół budynku i powstał wspaniały plac zabaw dla naszych przedszkolaków.
Pozwolenie na użytkowanie
Uroczyste otwarcie przedszkola
10 września 2015 roku nastąpiło uroczyste poświęcenie i otwarcie Pijarskiego Przedszkola w Warszawie przy ul. Siekierkowskiej 7.
Tego dnia do przedszkola przybyły władze zakonne, przedstawiciele władz samorządowych, lokalna społeczność oraz wszystkie osoby, które brały udział w przedsięwzięciu powstawania placówki na każdym etapie.
Ceremonii poświęcenia dokonał Ks. Kardynał Kazimierz Nycz.
Podczas uroczystości osoby, które wniosły szczególny wkład w powstanie Pijarskiego Przedszkola zostały zaproszone do posadzenia szpaleru drzew przed budynkiem przedszkola.
Byli to:
Bogdan Dufaj- pomysłodawca i wielki orędownik powstania przedszkola.
Pani Ewa Samojlik, która wspierała i koordynowała całą budowę przedszkola i jego wyposażenie
Pan Adam Dziedzicki, który zaprojektował przedszkole i swoim działaniem wspierał Inwestora na każdym etapie powstawania placówki.
Pan Sławomir Ziółkowski- właściciel firmy Glif, która wybudowała przedszkole.
Pani Małgorzata Wojciuk i Pani Anna Czajkowska, które zaprojektowały przedszkolne wnętrza
Fryderyk Ermich- pierwsze dziecko zapisane do Pijarskiego Przedszkola w Warszawie